logo

Virpiniemen naiset voittoon naisten seuraottelussa 29.7.2018!

Sunnuntaina 29.7.2018 Kalajoen golfkentällä helteisessä säässä pelattiin perinteinen naisten seuraottelu. Mukana oli 40 naisgolffaria viidestä ystävyysseurasta (Nivalan Seudun Golf, Kalajoki Golf, Raahentienoon Golf, Oulun Golfkerho ja Virpiniemi Golf).

Tänä vuonna naisten henkilökohtainen paremmuus ratkaistiin pistebogey HCP –sarjassa, jonka lisäksi palkittiin paras pistebogey SCR –tulos. Seuraottelun kokonaispisteisiin laskettiin yhteen viiden parhaan pelaajan tulos per seura.

Tänä vuonna Nivalasta oli mukana viiden hengen joukkue, eli saimme kaikkien naisten pisteet mukaan seuraottelun kokonaistulokseen. Nivalan naisista parhaat henkilökohtaiset tulokset tekivät sijoille 9. ja 10. sijoittuneet Tiina Karjalainen ja Minna Havisto, heillä molemmilla 31 bogeypistettä. Pistebogey SCR –sarjan parhaan palkinnon pokkasi Sirkka Taanila, onnea Sirkalle voitosta!

Pieni joukkueemme pelasi kokonaisuudessaan hyvin, mutta se ei valitettavasti riittänyt taistelussa seuraottelun voitosta. Parhaan seuran tittelin veivät tänä vuonna Virpiniemen naiset yhteistuloksella 163 pistettä. Hopeasijan sai Oulun Golfkerho 160 pisteellä ja pronssi meni Kalajokilaakson Golfille 152 pisteellä. Lopputulosten neljäs oli Nivalan Seudun Golf (137 pst) ja viides Raahentiennon Golf (136 pst).

Lämmin kiitos Kalajokilaakson Golfille mukavasta kisapäivästä ja onnittelut Virpiniemen naisille seuraottelun voitosta! Suurensuuri kiitos kuuluu pienelle mutta sitäkin innokkaammalle naisjoukkueellemme mukanaolosta!

Ensi vuonna kisataan sitten kotikentällämme Nivalassa, toivottavasti silloin saamme suuren edustusjoukon mukaan taistelemaan seuraottelun voitosta!

Seuraottelun tulokset löytyvät osoitteesta: https://klg.nexgolf.fi/klg/tournaments.nxg?r=1494

Aurinkoista golfkesän jatkoa toivotellen,

Tiina Karjalainen,
ladykapteeni

 

Naisten seuraottelu 2018 kaikki

 

Seuraottelu 2018 Virpiniemi

Seuramme yhteystiedot:
Nivalan Seudun Golf ry
PL 47 (Ravitie 60)
85500 NIVALA   

Aukiolotiedot:
Kenttä: Avattu kesäviheriöt 21.4.
Range: Avattu 12.4. (myös ruohorange 5.5.)
Lähipelialue: Avattu 18.4

Klubi/Kahvio aukioloajat: 
6.5. alkaen
MA-PE 9-20
LA-SU 8-18

Toimiston aukioloajat:
Arkisin pääsääntöisesti klo 9-17
toimisto(ät)nivalanseudungolf.fi / 08 443700

Puhelimet:
Toimisto: 08 443 700
Caddiemaster: 050 3641 666
e-mail Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.
www.nivalanseudungolf.fi