Näin loppukaudesta kenttää aletaan myös valmistaa talvehtimiskuntoon.
Tässä alustavaa suunnitelmaa syystöiden osalta ja samalla osviittaa kentän aukioloista.
Viikko 40 (kuluva viikko)
Väylien ilmaistus aloitetaan ja koska NSG:llä ei ole kalustoa holkitusjätteen keräämiseen, niin holkitusjäte jää väylille. Holkitusjätettä pyritään verkottamaan mahdollisuuksien mukaan, mutta se onnistunee paremmin vasta keväällä, kun on kuivempaa ja aines hajoaa sinne helpommin.
Lyöntipaikkojen tapitus tehdään myös tällä viikolla.
Kastelujärjestelmän tyhjennys
Viikko 41 ->
Viheriöiden ilmaistus aloitetaan keskiviikkona 12.10. ja työn alla oleva viheriö on aina poissa pelistä työn ajan. Holkitusjäte kerätään kuitenkin pois ja liput palautetaan tämän jälkeen takaisin. Tämän jälkeen kesäviheriöt vielä käytössä kelien salliessa.
Vähän ennen pakkasten alkamista tai lumen tuloa viheriöille tehdään ns. talvikylvö, jonka jälkeen ei enää kesäviheriölle palata!
Tämän jälkeen pelaaminen on sallittua ainoastaan takaysin talviviheriölle!
Kesäviheriöt on viimeisen viiden vuoden aikana sulkeutuneet keskimäärin lokakuun puolessa välissä.
Varsinkin viheriöiden ilmaistuksesta viime vuonna saadun kokemuksen perusteella sillä oli iso vaikutus kentän talvehtimiseen ja näin ollen ajatuksena on , että kenttä saataisiin keväällä mahdollisimman hyväkuntoisena auki.
Kahvio suljetaan 10.10 alkaen arkipäiviltä, mutta viikonloppuisin saattaa vielä olla auki, mikäli on kelejä ja kesäviheriöt.
Klubilla saattaa kuitenkin olla kahvipannu kuumana arkisin, jos toiminnanjohtaja on konttorilla.
Range suljetaan jossain vaiheessa viikkoa ja myös golfautot pestään ja laitetaan talviteloille.
Väylä wc:t tyhjennettään ja poistetaan käytöstä ja lisäksi penkit ja roskikset kerätään kentältä pois.
Talven aikana kentältä karsitaan vielä mahdollisuuksien mukaan lisää puustoa lähinnä sivualueilta ilmankierron ja hoidettavuuden parantamiseksi.
Siirtonurmella korjatut lyöntipaikat avataan näillä näkymin käyttöön keväällä.
-Mika